Strona główna > Parapety > Parapety zewnętrzne z blachy stalowej
Parapety zewnętrzne z blachy stalowej

Zadaniem parapetu zewnętrznego jest ochrona fragmentu elewacji budynku i odprowadzenie wody opadowej. Woda swobodnie spływająca po szybach i ścianach stanowi duże zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania połączenia okna z murem, co może przełożyć się na trudności w utrzymaniu warstwy izolacji termicznej w stanie suchym.

Parapet zewnętrzny powinien być odporny na wpływ czynników atmosferycznych, by służył przez wiele lat oraz powinien być estetyczny.

Produkowane przez Fabrykę Okien KONAL parapety stalowe, ocynkowane wykonane są z blachy grubości 0,7 mm. Mogą mieć szerokość od 9 do 40 cm a długość nawet do 6 mb. Najczęściej zamawiane są pod konkretny wymiar. Parapety pokryte się też folią polietylenową, zabezpieczającą powierzchnie przed uszkodzeniem podczas montażu. Są najtańsze wśród dostępnych na rynku parapetów.

Parapet zewnętrzny będzie spełniał swoją funkcję jeżeli zostanie poprawnie zamontowany. Bezwzględnym wymogiem z punktu widzenia prawidłowego montażu okna jest więc poprawny montaż i uszczelnienie parapetu, który będzie odprowadzał wodę poza obręb ściany.
Po zamontowaniu okna w ścianie i zaizolowaniu połączenia termoizolacyjną pianą poliuretanową należy wykonać jeszcze jego izolację przeciwwilgociową. Uszczelnienie takie wykonujemy od strony wewnętrznej oraz zewnętrznej. Od strony wewnętrznej podparapetową izolację wykonujemy z folii paroszczelnej, naklejając ją na ramę okienną oraz mur. Montaż samego parapetu uzależniony jest od materiału z jakiego jest wykonany, jednak praktycznie każdy parapet może zostać przyklejony do muru za pomocą kleju montażowego, przy jednoczesnym wsunięciu krawędzi parapetu pod ościeżnicę okna.
Od strony zewnętrznej uszczelnienie połączenia ościeżnicy i muru wykonuje się za pomocą taśmy paroprzepuszczalnej, klejąc ją w taki sposób, aby zagwarantowała także szczelność w narożach. Krawędź parapetu stykająca się z ramą okienną powinna być wsunięta w specjalnie do tego celu przeznaczony wrąb. Niedopuszczalne jest przykręcanie parapetu do ramy okiennej przy pomocy wkrętów lub przybijanie gwoździami, co w praktyce nadal zdarza się dosyć często. Podczas montażu parapetu do okien z PVC, możliwe jest połączenie między nim a ramą okienną na styk. Połączenie takie nie może być jednak wykonane w miejscu, w którym znajdują się otwory odwadniające ram. Połączenie takie należy także bezwzględnie uszczelnić silikonem i ze szczególną starannością wykonać izolację podparapetową.
Boczne krawędzie parapetu, stykające się z murem lub warstwą ocieplenia należy zabezpieczyć elastyczną taśmą rozprężną gwarantującą wysoką i niezmienną szczelność połączenia.
W przypadku stosowania parapetów blaszanych zaleca się zastosowanie specjalnych podkładek podparapetowych wykazujących właściwości wygłuszające.

Podsumowując możemy zdefiniować kilka podstawowych zasad montażu parapetu zewnętrznego:
1. Parapetowi należy nadać spadek 50 w kierunku zewnętrznym, by mógł swobodnie odprowadzać wodę poza fragment muru, który osłania.
2. Parapet powinien wystawać od 30 do 40 mm poza fasadę, tak aby spływająca po nim woda nie obmywała elewacji.
3. Zewnętrzną krawędź parapetu (kapinos), formuje się tak, by spływająca woda nie zaciekała pod spód parapetu i na ścianę.
4. W oknach plastikowych i aluminiowych parapet nie powinien przysłaniać otworów odwadniających, umieszczonych w dolnym profilu ościeżnicy.
5. Tynkowanie bocznych krawędzi parapetu może być fatalne w skutkach. Pod wpływem czynników atmosferycznych, parapet zmienia swoje wymiary (tzw. rozszerzalność liniowa), napiera na ściany i powoduje ich pękanie. Trzeba zapewnić mu  możliwość termicznej zmiany długości - w tym celu miejsca styków uszczelnia się trwale plastycznymi materiałami.
6. Parapety metalowe (ze stali i aluminium), należy odpowiednio zabezpieczyć przed silnymi podmuchami wiatru. Ważna jest także ich izolacja dźwiękowa – w tym celu przykleja się specjalną podkładkę tłumiącą.

W przypadku zainteresowania zakupem lub chęcią otrzymania oferty prosimy o kontakt z najbliższym Salonem Sprzedaży KONAL lub Punktem Dealerskim. Lista wraz z adresami dostępna w zakładce KONTAKT lub na mapie punktów handlowych.

Informujemy, iż wizyta naszego Doradcy Techniczno-Handlowego w celu dokonania pomiaru, wyceny oraz przekazania wskazówek jakie rozwiązania najlepiej zastosować dla Państwa domu, mieszkania lub inwestycji - jest bezpłatna.

E-platforma zakupowa
Konal.net.pl
zapraszamy!
Mapa punktów handlowych
Znajdź punkt handlowy
w Twojej okolicy
Dobierz okna
Konfigurator okien
Poniedziaek, 3 Listopada 2014
Fabryka Okien Konal SA posiada nową siedzibę firmy w miejscowości Wielki Łęck 81a. Zapraszamy!
roda, 18 Lipca 2012
Pierwsza w Polsce e-platforma do zakupów grupowych dla branży okiennej.